follow us on...

Boys’ lacrosse: MPSSAA playoff pairings, schedules

Wednesday, 9th May 2012

Categories Boy's/Men's, High school  
 

Baltimorelacrossenews.com, Posted 5/9/12

MPSSAA Playoffs
Boys’ Lacrosse Playoffs, 4A/3A
First Round- Wednesday, May 9

Byes
West- (1) Churchill, (2) Sherwood, (3) Walter Johnson, (4) Springbrook
East- (1) South River, (2) Broadneck
South- (1) Poly, (2) Dulaney, (3) Kenwood
North- (1) Westminster, (2) Linganore, (3) Clarksburg, (4) Northwest
Match-Ups
West
(12) Bethesda-CC at (5) Wootton
(11) Blair at (6) Blake
(10) Kennedy at (7) Einstein
(9) Walt Whitman at (8) Paint Branch
East
(14) Chesapeake at (3) Huntingtown
(13) North Point at (4) Severna Park
(12) Annapolis at (5) Leonardtown
(11) Chopticon at (6) Old Mill
(10) Arundel at (7) Meade
(9) Northern (Cal.) at (8) Great Mills
South
(13) North County at (4) Howard
(12) Parkville at (5) Glen Burnie
(11) Bel Air at (6) Mergernthaler
(10) Franklin at (7) Perry Hall
(9) Catonsville at (8) Woodlawn
North
(12) Watkins Mill at (5) Richard Montgomery
(11) Quince Orchard at (6) Magruder
(10) Urbana at (7) Tuscarora
(9) Gaithersburg at (8) Thomas Johnson

Second Round- Friday, May 11
West
(8) Paint Branch/(9) Walt Whitman at (1) Churchill
(7) Einstein/(10) Kennedy at (2) Sherwood
(6) Blake/(11) Blair at (3) Walter Johnson
(5) Wootton /(12) Bethesda-CC at (4) Sherwood
East
(8) Great Mills /(9) Northern (Cal.) at (1) South River
(7) Mead /(10) Arundel at (2) Broadneck
South
(8) Woodlawn /(9) Catonsville at (1) Poly
(7) Perry Hall /(10) Franklin at (2) Dulaney
(6) Mergenthaler /(11) Bel Air at (3) Kenwood
North
(8) Thomas Johnson /(9) Gaithersburg at (1) Westminster
(7) Tuscarora /(10) Urbana at (2) Linganore
(6) Magruder /(11) Quince Orchard at (3) Clarksburg
(5) Richard Montgomery /(12) Watkins Mill at (4) Northwest

Region Semifinals- Monday, May 14
Region Championship- Wednesday, May 16
State Semifinals- Friday, May 18 or Saturday, May 19 at Franklin HS in Baltimore County
State Championship- Either Tuesday, May 22 or Wednesday May 23 at UMBC

Boys’ Lacrosse Playoffs 3A/2A

First Round- Wednesday, May 9
Byes
West- (1) Winters Mill, (2) Middletown
East- (District IV Sectional) (1) Patuxent
(District VIII Sectional) (1) Kent Island (2) Stephen Decatur (3) Queen Anne’s
South- (1) Glenelg, (2) Marriotts Ridge, (3) Atholton, (4) Centennial, (5) Mt. Hebron
North- (1) Hereford, (2) City
Match-Ups
West
(14) Liberty at (3) Damascus
(13) Walkersville at (4) Rockville
(12) Seneca Valley at (5) Wheaton
(11) South Hagerstown at (6) Poolesville
(10) Northwood at (7) Century
(9) North Hagerstown at (8) Frederick
East

District IV Sectional
(7) McDonough at (2) La Plata
(6) Lackey at (3) Calvert
(5) Westlake at (4) Thomas Stone
District VIII Sectional
(5) J. M. Bennett at (4) Easton
South
(11) Long Reach at (6) Northeast (AA)
(10) River Hill at (7) Hammond
(9) Reservoir at (8) Wilde Lake

North
(14) Patapsco at (3) North Harford
(13) Lake Clifton at (4) C. Milton Wright
(12) Lansdowne at (5) Aberdeen
(11) Digital Harbor at (6) Edgewood
(10) Dundalk at (7) Towson
(9) Patterson at (8) Eastern Technical

Second Round- Friday, May 11
West
(8) Frederick /(9) North Hagerstown at (1) Winters Mill
(7) Century /(10) Northwood at (2) Middletown
East
District IV Sectional
(4) Thomas Stone /(5) Westlake at (1) Patuxent
(2) La Plata /(7) McDonough vs. (3) Calvert /(6) Lackey
District VIII Sectional
(4) Easton /(5) J. M. Bennett at (1) Kent Island
(3) Queen Anne’s at (2) Stephen Decatur
South
(8) Wilde Lake /(9) Reservoir at (1) Glenelg
(7) Hammond /(10) River Hill at (2) Marriotts Ridge
(6) Northeast (AA) /(11) Long Reach at (3) Atholton
(5) Mt. Hebron at (4) Centennial
North
(8) Eastern Technical /(9) Patterson at (1) Hereford
(7) Towson /(10) Dundalk at (2) City

Region Semifinals- Monday, May 14
Region Championship- Wednesday, May 16
State Semifinals- Friday, May 18 or Saturday, May 19 at Annapolis HS in Anne Arundel County
State Championship- Either Tuesday, May 22 or Wednesday May 23 at UMBC

Boys’ Lacrosse Playoffs 2A/1A
First Round- Wednesday, May 9
Byes
West- (East Sectional) (1) North Carroll, (2) South Carroll, (3) Francis Scott Key
(West Sectional) (1) Brunswick, (2) Smithsburg, (3) Oakdale
East- (District VII Sectional) None
(District VIII Sectional) (1)Parkside, (2) Cambridge-SD, (3) North Caroline
South- (1) Northwestern, (2) Douglass, (3) Dunbar, (4) Edmondson, (5) Southside Acad. (6) National Acad. (NAF), (7) BDJ/Civitas, (8) Carver Vo-Tech
North- (1) Owings Mills, (2) Randallstown, (3) New Town
Match-Ups
West
East Sectional
(5) Manchester Valley at (4) Oakland Mills
West Sectional
(5) Catoctin at (4) Boonsboro
East
District VII Sectional
(8) Elkton at (1) Fallston
(7) Perryville at (2) Harford Tech
(6) Havre de Grace at (3) Rising Sun
(5) North East (Cecil) at (4) Bohemia Manor
District VIII Sectional
(5) Kent County at (4) Wicomico
South
None

North
(13) Joppatowne at (4) Patterson Mill
(12) Southern (AA) at (5) Sparrows Point
(11) Overlea at (6) Chesapeake
(10) Loch Raven at (7) Pikesville
(9) Carver A&T at (8) Western STES
Second Round- Friday, May 11
West
East Sectional
(4) Oakland Mills /(5) Manchester Valley at (1) North Carroll
(3) Francis Scott Key at (2) South Carroll
East
District VII Sectional
(1) Fallston /(8) Elkton vs. (4) Bohemia Manor /(5) North East (Cecil)
(2) Harford Tech /(7) Perryville vs. (3) Rising Sun /(6) Havre de Grace
District VIII Sectional
(4) Wicomico /(5) Kent County at (1) Parkside
(3) North Caroline at (2) Cambridge-SD
South
(8) Carver Vo-Tech at (1) Northwestern
(7) BDJ/Civitas at (2) Douglass
(6) National Acad. (NAF) at (3) Dunbar
(5) Southside Acad. at (4) Edmondson
North
(8) Western STES /(9) Carver A&T at (1) Owings Mills
(7) Pikesville /(10) Loch Raven at (2) Randallstown
(6) Chesapeake /(11) Overlea at (3) New Town

Region Semifinals- Monday, May 14
Region Championship- Wednesday, May 16
State Semifinals- Friday, May 18 or Saturday, May 19 at Bel Air High School in Harford County
State Championship- Either Tuesday, May 22 or Wednesday May 23 at UMBC


READERS COMMENTS (0)




Latest Headlines

Girls’ lacrosse: McDonogh School ties national mark of 103 straight wins